W sprawach związanych z odszkodowaniami za błąd medyczny, niezmiernie istotne (wręcz kluczowe) znaczenia ma dokumentacja medyczna. W postępowaniu sądowym biegli powołani do rozstrzygnięcia spornej kwestii, będą wydawać opinię przede wszystkim na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej.

Kluczowe  znaczenie dokumentacji medycznej w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych za błąd medyczny.

W sprawach związanych z odszkodowaniami za błąd medyczny, niezmiernie istotne (wręcz kluczowe) znaczenia ma dokumentacja medyczna. Bez niej specjaliści, z którymi współpracuje kancelaria nie będą w stanie określić czy faktycznie doszło do błędu medycznego oraz jakie są szanse wykazania tego faktu w postępowaniu sądowym. Tylko, dzięki takiemu schematowi działania, jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko niekorzystnego rozstrzygnięcia dla klienta. Co więcej w postępowaniu sądowym biegli powołani do rozstrzygnięcia spornej kwestii, będą wydawać opinię przede wszystkim na podstawie przedstawionej dokumentacji medycznej.

Jak otrzymać z placówki medycznej dokumentację medyczną?

Bez wątpienia nie jest to skomplikowana procedura. Wystarczy złożyć wniosek w placówce, w której pacjent leczył się, a ma podejrzenia, że mogło dość w niej do błędu medycznego. Nie będę w tym miejscu przedstawiał Państwu, skomplikowanego wniosku, ponieważ w gruncie rzeczy wystarczy jedno, maksymalnie dwa zdania np.

„Zwracam się z prośbą o wydanie potwierdzonej za zgodność z oryginałem/ kopii całości dokumentacji medycznej z mojego leczenia w placówce …….. z okresu od/do”

Z doświadczenia wiem, że bardzo istotne jest wskazanie, że interesuje nas całość dokumentacji medycznej, w przeciwnym razie może zdarzyć się, że otrzymamy jedynie historię choroby bez wyników badań, ich opisów, kart konsultacji medycznej itd.

Dokumentację można odebrać osobiście, bądź wskazać we wniosku, aby została przesłana na konkretny adres.

Prawo wglądu do dokumentacji medycznej daje ustawa z dnia 6 listopada 2008r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. 2009 nr 52 poz. 417 z późn. zm.). W ustawie tej wskazane jest wprost, kto może żądać dokumentacji medycznej. Niestety w przedmiotowym akcie prawnym wskazane jest również, że podmiot wydający taką dokumentację może za nią pobrać opłatę. Niekiedy (biorąc pod uwagę obszerność takiej dokumentacji) opłata może wynosić nawet kilkaset złotych.

Zawsze zalecam klientom jak najszybsze złożenie wniosku o wydanie dokumentacji medyczne, ponieważ szybki wniosek to większa szansa na otrzymanie dokumentacji, która maksymalnie odzwierciedla działanie placówki medycznej.

W kolejnym wpisie dotyczącym dokumentacji medycznej, postaram się przedstawić Państwu problematykę związaną z otrzymaniem dokumentacji medycznej po zmarłym pacjencie, który za życia nie upoważnił nas do informowania o stanie jego zdrowia.

Adw. Marcel Marszałek

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Facebook

marcelmarszalek.pl all rights reserved.